Gondolkodó és Emlékező
január 9, 2024Ha valaki rendelt már saját, kézi szövésű kendőt, akár tőlem, akár mástól, vagy csak megpróbálta, és elolvasta a jelentkezéshez szükséges űrlapot, feltehetően találkozott a pooling/poolingos festés kifejezéssel. Szeretnék erről egy kicsit írni, mert sokan, sokszor kérdezitek. Lehet, hogy ez is ilyen szakizé, amit mi szövők egymás között használunk, és még közüleket néhányan, akik feketeövesnek számítanak kendőből, időt és energiát nem kímélve vetettétek bele magatokat, hogy kiderítsétek, melyik a legszebb a világon. DE azért teszek egy próbát, hátha egy kicsit segítek vele,a mikor a keresztszál színén gondolkodtok.
A pooling egy festési technika végső soron, még csak nem is varázslat. Nem is csak a szövők használják, hiszen kötésben, horgolásban ugyanúgy előforduló jelenség, mint szövésben, sőt, ott sokkal sokkal nehezebb tervezni vele. Arról van szó, hogy a keresztszál, amit a felvetésbe szövünk, többszínűre van festve. Ráadásul nem összevissza, hanem tervszerűen (mint az Ásító Szörnyetek a Pompom mese vége felé. Tervszerűen ásítozott. Emlékeztek?). Sávokat festünk rá színekből. És ha jól eltaláltuk (kiszámlotuk, megterveztük, kipróbáltuk) a fonalmotring méretét, akkor az úgy illeszkedik a felvetésre, hogy ezek a színes sávok, ahogy sorban a felvetésbe szőjük őket, éppen majdnem egymás fölött lesznek. Az egyszínű fonalszakaszok egymás mellé kerülnek. Illetve nem pont egymás nellé, hanem mindig egy picit elcsúszva. de csak egy picit. Az egymásmellé került egyszínű részektől színes foltok alakulnak ki a kendőn, a pici elcsúszástól pedig ezek a foltok a szövés előrehaladtával vándorolni kezdenek, ahol egymásba érnek, ott kevert színeket alkotnak, még hát ugye eleve keverednek a felvetés színeivel, és ettől nagyon izgalmas lesz a végeredmény. Persze az, hogy ez szép- e, azt nem én fogom megmondani. Ugyanúgy lehet ez ronda valakinek, mint ahogy ugyanez lehet másnak álmai kendője. Én most csak a módszerről beszélek. Lehet máshogyan is többszínű fonalat használni kereszszálnak, de azért valószínűleg ez a leglátványosabb módja. Hiszen ha cirmosan festett fonalat szövünk bele, annak közelről nézve látjuk a különböző színeit, de többnyire nem 10 centiről vizsgálunke gy kendőt (hacsak nem a sajátunk), hanem az összhatást názzük, és az összhatás ezesetben egyszínű lesz. Ráadásul, ha a színkör ellentétes oldalairól is vannak benne színek, könnyen lehet, hogy az összhatás egyszerűen barna lesz, ami nem baj, a barna jó, már akinek jó, csak lehet, hogy nem erre vágyunk közben. ÉS erre jó a poolingos keresztszál, hogy mivel nagyobb foltokban hozza a színeket, azoknak van terük érvényesülni, és nem összesülni egy másik szomszéd színnel optikailag.
És akkor a sok szöveg után most mutatok néhány példát. Ugyanazon a felvetésen készült kendők egyszínű, majd poolingos kereszszállal. Sajnos cirmossal nem nagyon tudom megmutatni a legtöbbet, mert azt ritkán kéritek. Mondom, nincs azzal sem baj, csak az másmilyen.
Az első két kép, amit mutatok, az Atropupureum című felvetésen készült. Minden képen rajta van a felvetés is, magában, valamint a keresztszál, amit beleszőttem. Az elsőn látszik, hogy a keresztszál többszínű, szelíd átmenettel a színek között, nagy kontrasztok nélkül. Az elkészült kendőn ez úgy jelentik meg, hogy nem tudunk éles határt húzni a színek között, szépen egymásbaolvadva váltakozniak, de azért látszik, hogy nem egyszínű a keresztsál. vagy nem tudom… én látom 😀
A második képen egy, ha nem is egyszínű, de majdenem egyszínű keresztszállal láthatjátok ugyanazt a felvetést, ami ráadásul bviágosabb tónusú, mint a felvetés, így gyönyörű, mindenhol látszó mintát rajzol rá.
És példákat mutatni azért nehéz, mert nem szeretnék egyértelmű következtetéseket levonatni. Nem szebb az egyik, mint a másik, meg még azért az is van, hogy nem mindegy milyen színeket választunk, akár többet, poolingolni, akár egyet. A színek, amik közel állnak a felvetés színeihez, óhatatlanul beleolvadnak, és amintát nem hozzák ki olyan hangsúlyosan. Ennek ellenére valószínű, hogy ha tetszenek a felvetés színei, akkor ezzel nem tudunk mellényúlni. Ha szeretnénk a mintát hangsúlyozni, akkor legalább részben, árnyalatban érdemes eltérni az alapszínektől, amiket a felvetés ad. a világosabb keresztszál világosítja, az összhatást, és tompítja a színeket, mert előtérbe helyezi magát optikailag. A fekete, vagy sötétebb keresztszál ugyanakkor háttérként hat, kiemeli a felvetés színeit.
Ezen az egyszínű felvetésen jól látszik, mit rajzol a pooling.
Tim Burton felvetésemet Atropupureum ellenpólusaként mutatom, itt szó sincs szelíd színátmenetről csupa csupa kontraszt a felvetés is, és a keresztszál is, ráadásul illusztrációnak is tökéletes, mert készült rajta kendő fekete keresztszállal, és saját színeivel poolingolva is. Ütős 🙂
Még egyet mutatok. Van ez a Sellő. Eleve igen nagy foltos a felvetés, határozott színfoltokkal. Ha erre még festek egy sokszínű poolingos keresztszálat, akkor a felvetés foltjainak határozottsága szépen szelidül. Viszont sokkal több foltot kapunk.
A jelentkezős űrlapon az is rajta szokott lenni, hogy a poolingos keresztszál többe kerül, mint a nempoolingos. Itt arra a részre hivatkoznék vissza, ahol azt írtam, hogy : „És ha jól eltaláltuk (kiszámlotuk, megterveztük, kipróbáltuk) a fonalmotring méretét, akkor…” Na ez az a rész, ami megdobja a ráfordított időt és ezáltal a költségeket. Ugyan van már némi gyakorlat a kezemben, sokszor millimétereken múlik a tökéletes motringméret, és ha nem sikerül, akkor kezdődhet előlről a folyamat. Még egy egyszínű fonalat csak megfest az ember, aztán mehet bele a kendőbe, ezt ki kell próbálni, és ha nem tökéletes, újra kell próbálni, és csak akkor festem meg a nagyobb adagot, ha a próbák már szép eredményt mutatnak. És még akkor is érnek néha meglepetések 😀
Remélem, volt akinek hasznos volt, írjátok meg nyugodtan, ha zagyvaság az egész, akkor megpróbálom mégegyszer.
Hordozás, babahordozás, hordozókendő, kéziszövött, kézzel festett, fonalfestés, magyar szövő